تبلیغات
خدایان رپ - 50cent فیفتی سنت

Rap Gods Bio In Perisan

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

نویسندگان

ابر برچسبها

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo


نویسنده :Cranky Boy
تاریخ:سه شنبه 29 آذر 1390-10:24 ب.ظ

50cent فیفتی سنت

50cent

گذشته (سابقه) پیشین :

جكسون50cent كه اصالتا اهل كوینز(qeens) محله جنوبی جامائیكاست در زمان حال یكی از مشهورترین و موفق ترین خواننده رپ دهه اخیر از نظر اقتصادی است .زیرا موفقیت یك خواننده رپ به شهرت و اعتبارش در محله وابسته است.شركت 50cent interscope را به عنوان یك معامله واقعی فروخته است.مادرش در حین معامله مواد مخدر كشته شده،سه بار مورد اصابت گلوله قرار گرفته،چاقو خورده و بزرگترین امپراطوری رپ را در شهر نیویورك قبل از امضا هیچ قرار دادی به وجود آورده است.موفقیت های پی در پی 50centاین طور به نظر می آید توسط طرفداران،اعتبار وآبرویش و حضور مستمر او تقریبا در هر نوار گلچین پر فروش در سالهای گذشته در نیویورك تضمین شده است.وی اولین نفری بود كه قبل از شناختن دكتر دِر(dr.dre)و امینم(eminem)با شركتهای آنها وارد مذاكره شد.اول بار امینم 50cent را در كنار گزارشگر خبرهایmtvمشاهده نمود قبل از اینكه او را ببیند هیچ یك از برنامه هایش را نشنیده بود پس از آنكه او با حضورش در اثر 8 مایل همراه با آهنگ و ویدئو،چرخش سریع در ایستگاهای رادیویی و شبكه های mtv،Betدر سراسر كشور داشت.قبل از عقد قرار داد با interscope،50 centبا پدر بزرگ و مادر بزرگش زندگی میكرد.پس از مدت كوتاهی در خرید و فروش مواد مخدر غرق میشود.او با همسایه اش با نام بو بو م هم محلی اش در كوینز با نام تونی یایو(tony yoyo)كار میكرد. در ژوئن 1994 جكسون به خاطر اتهام خرید و فروش مواد مرگبار دستگیر شد.


با گناهكار بودنش برای بار دوم جكسون میتوانست با پذریفتن 7 سال حبس درshock incarcerationاز طول مدت زندان بكاهد.او بعدها در این مورد به خود فخر میكرد.او در سال 1997 برای پسری با نام ماركوینز پدر شد.جكسون با جم مستر جی ملاقات نمود و باjmjقرار داد امضا نمود زمانیكه جم مستر جی قواعد واصول را به او نشان داد جكسون در جستجوی كسی كه بتواند به اودررسیدن به آرزوهایش كمك كند از شركت خارج شد.او با محصولات هیپ هاپ واردمعامله شد كسی كه به استعداد های جكسون را در اشعار غنایی درك كرده بود50 centدر سال 1999با یك شركت كلمبیایی قرار داد امضا نمود."چطور غارت كردن" كه قصیده ای در مورد غارت كردن رپ صنعتی است یك شوك به رادیوی نیویورك وارد كرد.اولین آلبومش با نام "قدرت دلار"هرگز پخش نشد .


تیراندازی محله كوینز:

در سال 50cent 2000و شریك 22 ساله اش آلتون بیرون در ماشین پارك شده ای در محله كوینز نشسته بودند كه یك نفر با اسلحه به آنها حمله میكند و 9 گلوله به طرف آنها شلیك میكند. 50cent سه بار مورد اصابت گلوله قرار میگیرد از ناحیه هر دو پا و فك. و التون نیز كه از ناحیه دست زخمی شده،خود و جكسون را به نزدیكترین بیمارستان میرساند.این اتفاق در بین رسانه ها و طرفداران موزیكهای پاپ چنین پخش میشود كه 50cent نه بار مورد اصابت قرار گرفته است.در ترانه ها،مصاحبه ها و شایعات مختلف بیان شده بود كه شلیك كننده دری اول بام است كه لقب او همانند آدمكش تلفظ (hommo)شایعاتی بوده كه تیر اندازی توسط بام كه یك معامله گر مواد در محله كوینز است ترتیب داده شده. بام خودش سه هفته بعد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و كشته شد. 50cent اشاره كرده كه شخصی كه میخواسته جانش را بگیرد قصاص شده .و كشته شده است.برخی دیگر بر این اعتقاد بودند كه مرگ بام با 50cent بی ارتباط است و این پیامد دشمنی خانوادگی بامعامله گران مواد مختلف در بركلین میباشد.


پیشیه موسیقی:

آینده خود 50cent است .به وسیله امینم شخصی كه رپ را مورد توجه دكتر دِر قرار داد شنیده شد.امینم تلاش میكرد كه به رادیوی هیپ هاپ این پیام را بفرستد كه50 centهمانمورد علاقه اش میباشد.آنها به این نتیجه رسیدند كه با 50cent روی یك آلبوم قرار داد بسته وبا هم كاركنند.قبل از شروع تولید اولین آلبومش با امینم و در،جكسون به سرعت كاست دیگری را به عنوان"نه بخشش،نه ترس"منتشر كرد.برخی از ترانه ها در آلبوم همانند وانكستا تنها به خاطر جارول به وجود آمده بودند.با موفقیت آهنگ از نظر مالی ،ویدیوی 8 مایل به طور سریع وارد چرخش سنگین از mtv،Bet،muchmusicو ایستگاههای رادیویی در سرار كشور شد.

 

موانع:

در اولین هفته انتشار ،اصلی ترین كار50cent با نام ((پولدار شو یا در راهش بمیر))فروش حدود 872000نسخه داشت.آلبوم در هفته اول نوید طلا و در هفته های بعد نوید پلاتین را میداد.و در هفته اول فروش ركورد را در عصر صدا شكست.در 12 آوریل سال 2004 "پولدار شو یا در راهش بمیر" با ششتا پلاتین توسطRIAA تصدیق شده بود.در سوم مارس 2005 جكسون آلبوم قتل عام را منتشر نمودنام اصلی آن "روز قتل عام خیابان ولنتاین" بود اما وقتی آلبوم وارد بازار شد تاریخ آن عقب برده شد.او با آلبوم خود با نامCANDY SHOPبه هدفش رسید. و دومین آلبومش با نام"پولدار شو یا در راهش بمیر"interscope"به 50cent شركتی مختص به خودش بخشید.در سال 2003 g-unit رسما شروع به كار نمود.50cent مدیرش را با نام شامانی اكس اِل به عنوان رئیس آنجا قرار داد.در سال 2003 شركت با لیویه بنكس،تونی یایو و یانگ باك به عنوان اعضاء g-unitقرار داد امضا نمود.در سال 2004 خواننده اولیور یاودی حجاهوكید به شركت پیوستند. گیم(game)به وسیله g-unitبه عنوان معامله ای موفق بین50cent و دكتردِر شكل گرفته بود.اخیرا اسپایدر لاك،ماب دیپ میس،و ام، او،پی به g-unit ملحق شده اند.شایع شده بود كه 50cent در حال مذاكره با لیلی جان،لیل اسكرپی،فری وی،پول وال،هجاجی،مایك ناكس است.در جولای 2006 ،50 centبرا ی منتشر كردن سومین آلبومش كه با نام "بدون ثروت مردی""not rich still lying برنامه دارد.محصولات تجاری:

پس از انتشار "خواهش برای بخشش"توسط گروهش جی یونیت او باreebokبرای پخش كردن كفش های g-unit وارد رایزنی شد. اوهمچنین روی بطریهای آب و لباسهایش سرمایه گذاری نمود.50cent در داستان سیمسونز با عنوان رپ پرانكستا در سال 2005ظاهرشد.بازی ویدیویی،50cent را باعنوان 50cent:blue proofنشان داد.كه در بازی های كامپیوتری،play stationو ایكس باكس موجود میباشد.وهمچنین محصولات دیگری برای بازیهای playstationقابل حمل وجود دارد(psp).بازی 50cent را به عنوان یك مبارز نشان میدهد كه در طول مسیرش با جنایتكاران در جهان زیر زمینی مقابله میكندو از آنها انتقام میگیرد.همچنین در بازی هنر پیشه هایی وجود دارند كه به 50cent كمك میكنند همانند امینم،دكتر در،تونی یایو،لیویه بانكس و یانگ باك.بازی انتقاد های منفی زیادی رامتوجه خود دید چون تنوع خیلی كمی بین مرحله های آن وجود داشت.

پیشه فیلمی:

50cent در فیلمی با نامget rich or die tryinكه تا حدودی در مورد زندگی خودش است به كارگردانی جیم شریدان و همراهی جوی بریانت و ترنس هوارد ظاهر شد.این فیلم 12 میلیون دلار در اولین هفته در آمریكا فروش داشت و در كل 30 میلیون دلار در تمام آمریكا فروش داشت.ادبیات:

50cent یادداشتهای شخصی خود را با نام"از هیچ به همه چیز"كه با این جمله آغاز میشود"روزی روزگاری در محله قدیمی كوینز وارد بازار نمود.كتاب در 9 اگوست سال 2005 منتشر شد.او در حال حاضر روی یك كتاب جدید كه شامل اطلاعات در مورد اعضاء g-unit است كار میكند و برنامه ریزی شده كه در سال 2007 وارد بازار شود.

بحث و جدال:

50cent اصلی:كورتیس جكسون نام50cent را از بازیگر انگشت نمایی در سال1980گرفته است.نام50cent اصلی كلوین مارتین بود.مارتین با گروه مشهور supnemerكارمی كرد او در ردیف هنرمندانی مثل اریك بی و راكیم قرار داشت.مارتین چندین نفر را غارت و به قتل رساند شامل چندین دوست قدیمی،افراد بلند مرتبه خرید و فروش مواد مخدر و همچنین گروه ودینی را غارت نمود. درحرفه تبهكاریش به طور تصادفی خود را به دام انداخت و همین منجر به قتلش شد. اعضاء بازمانده خانواده كلوین مارتین ،كورتیس جكسون را تصدیق نمیكنند.


جارول و شركت murder:
قبل از عقد قرار داد با شركت های امینم و دكتر در،50cent در مجادله عمومی با رقیبش جارول در شركت متعلق به آن شركت كرده بود كشمكش و در گیری با دزدی جكسون از طلا فروشی جارول شروع شده بود و به در گیری و چاقو خوردن 50cent منتهی شد. قبل از انتشار "پولدار شو یا در راهش بمیر"،شركت murderبا50cent وارد مجادله شد.این شد.كه در شبكه های اینترنتی موجود میباشد.كه نشان میدهد 50cent به عنوان مخبر پلیس میباشد.هرچند50 centادعاهایی از این دسته را رد میكند اما این سیاست كه توسط رپ های مختلفی كه با g-unit رقابت دارند اشاره میشود.این یكی از شناخته شده ترین دشمنیها در تاریخ هیپ هاپ میباشد. 50 centبه جارول با حضورش در یك مصاحیه تلویزیونی دقیقا یك روز قبل از اینكه آلبومش را با نام "خون در چشم من"منتشر شود اعتبارش را از دست داد.50 centدر مورد جارول و رفیقش اظهار نظری نداشت.FBIشركت murderرا كه وابسته به معامله گر كنس مك گریف بود خوب وارسی كرد زیرا ممكن بود كه در قتل جم مستر جی شركت داشته باشد. بر طبق "smoking gun" web site (اصلحه دودی) اقرار نامه را برای شركت های من هتن از كمپانی murderتضمین نمود.اطلاعات نشان میدهد كه مك گریف ،رئیس زندانیشده با كمپانی murderدر ارتباط بوده و تلاش میكرده50 cent را بكشد. مواد برگزیده متن اقرار نامه: برسی پرده از تو طئه ای بر میدارد كه رد برگیرنده اقدام به قتل مك گریف و دیگران در مورد هنرمند رپ بوده كه میخواسته اشعاری را در مورد تبهكاریهای مك گریف بسراید. این هنر مند در سال 2000 مورو اصابت قرار میگیر اما زنده می ماند و پس از آن از همكاری با مراجع قانونی در مورد تیر اندازی اجتناب میكند. پیامها به كمپانی murderفرستاده میشود.پاكر نشان میدهد كه مك گریف در برنامه كشتن بازیگر رپ حضور داشته است.

رپهای نیویورك: (خوانندگان رپ نیویوركی)

50 centهمچنین با شاین،ناس،لیل كیم،جوبادن،فت جو،جاداكینو دی بلاك رقابت دارد.او ادعا میكند كه ناس اظهارات تندی را نسبت به او g-unit انجام داده زمانیكه ناس در كنسرت نیویورك نمایش اشته است.او ناس را به عنوان یك خائن در هم پیمان بودنش با جارول وirvgottiمتهم میكند.50 centاشاره میكند كه جاداكیس و فت جو را برای همكاری با جارول دنبال میكنند.او از پیگی پنك شكایت میكند و به جادا كیس و فت جو به دلیل همكاریشان با جارول حمله میكند.شاین به عنوان دشمن 50 centنامیده میشود.شاین از irvgottiدرخواست میكند كه آلبومش را تولید كنند و50 cent دلیل این همكاری به او نیز حمله میكند.هر جند تمام این دشمنی ها جایزه موزیك ویدیوییmtv فروكش كرد اما فت جو در طول مدت نمایش اظهارات تندی درباره g-unit بیان میكند50 centو g-unit این كار را با فریاد های زشت در مقابل فت جو و گروه terrorپاسخ میدهند.فت جو ،ناس و جادا كین در میان بازیگران به50 cent تهمت بازیگری میزنند.50 cent در مقابل جواب آنها را با حمله كردن به تعداد فروش آنها میدهد.50 centمشاجره طولانی مدتی با گروه هنرمندان پیش g-unit داشت در آهنگ "من را دوست داشته باش"از كاست 8 مایلی ،50 centاز لیل گیم به خاطر نشان دادن سینه هایش انتقاد میكند ودلیل اینكه از بازی كلیپ ویدیویی لیل كیم اجتناب كرده را بیان میكند. او بیان میكند كه آواز با نام رپ میامیtrinaبوده است. 50 centهمچنین دشمنی شناخته شده ای با جی- زد(jay-z)در سال 1999 داشت. jay -z بیان 50 centرا در مورد خودش در how to robمهربانانه نمی بیند و پاسخ آن را با یك خط در آهنگش میدهد (اون داغ است).50 centدر جواب از او میخواهد كه همانند یك جنتلمن رفتار كند هر چند این آهنگ به خاطر بدهی شنیده نشد.50 cent و جی زد به طور تصادفی در سال 2003 با هم به مسافرت رفتند.50 cent و جی زد حتی در برنامه تجاری reebokدر تبلیغ كفش ایشان شركت كردند كه به ترتیب اس-كارترو g-unit نامگذاری شدند.در اوایل 2006 جی زد اعلام كرد كه او و50 centقصد دارند در آلبوم freeways sophmareبا هم كار كنند.


:the game

اخیرا 50 centبا گیم دشمنی دارد.گیم كه قبلا با g-unit قرار داد بسته بود توسط 50 cent بیرون میشود و طرفداران اكثرا معتقد بودند كه50 centو گیم در زمان انتشار (documentary)همكار بودند.آلبوم اصلی گیم با حاشیه های فراوانی روبرو میشود.دقیقا پس از انتشار آن50 centگیم را به دلیل صادق نبودنش در همكاری با هنرمندان g-unit بیرون میكند.50 centهمچنین ادعا كرد كه اعتبار را با ارائه دادن آلبوم بدست می آورد در طول مدت این بحث و جدال عضوی از اطرافیان گیم مورد اصابت گلوله قرار میگیرد و زخمی میشود.پس از آن وضعیت بین آنها بهبود می یابد.50 cent و گیم تصمیم گرفتند كه یك كنفرانس مطبوعاتی برای اعلام آشتی برگزار كنند.بسیاری از طرفداران احساس كردند كه دشمنی بیان شده در ایستگاه رادیویی سیاستی بود كه فروش هر دو آلبوم را افزایش دهند.هر چند پس از اوضاع ظاهرا آرام شده بود،50 centو g-unit به دشمنی خود با گیم ادامه دادند و اعتبار محلی وی را زیر سوال بردند و بیان كردند كه او بدون حمایت آنها نمیتواند به هدفش در دومین آلبومش برسد.50 centهمچنین از مدیر گیم،جیمی هنچمن به دلیل فیلم غیر مجاز در موردكلوین مارتین ادعای خسارت كرد.گیم در نمایش ربای تابستانی مستقیما50 centو g-unit را زیر سوال می برد.50centدر برابر آن احساسات متفاوتی داشت اما با این حال پاسخی نمی دهد.او در ویدیوی خودpiggbankگیم را همانند یك سیب زمینی لباس پوشیده و دائما در حال تقلید كردن است نشان میدهد.این اولین دشمنی در جایی بود كه دو رپر در یك كار مشایه بر ضد هم دیگر داشتند.


مجادله های دیگر:

در زمان حضور در كنسرت رپهای تابستانی در نیویورك50 cent و اعضا g-unit به دلیل صحبت بر ضد هنرمندان دیگر مثل آر-كلی مورد انتقاد قرار گرفتند.قبل از رفتن روی صحنه او آر-كلی را تمسخر میكند. او و همراهانش با واكنش های مختلفی از سوی جمعیت مواجه شدند حتی صندلیها به روی صحنه پرتاب شدند.50 cent همراهانش مجبور شدند به دلیل امنیتی صحنه را ترك كنند. 50 centهمچنین با دی جی پیشین "فانوس سبز" دعوا داشت.دی جی به دلیل مصاحبه تلفنی با دی جی در مدتی كه با وی دشمن بود داشت.دی جی به طور آشكار جاداكیس را تشویق میكرد كه مشت محكمی به دهان 50 centبزند.رپر هرگز با دی جی روبرو نشد.اما روی روابط دورن شركت shadyاثر گذاشت.فانوس سبز را در موقعیتی قرار داد كه آنجا ویلا های دیگری كه با امینم بود را ترك كندوودر یك كاست از محضر محافظه كار بیل اریلی درخواست كردند كه بر ضد موقعیتی رپ بایكوت داشته باشد.اریلی 50 centرا به عنوان هدفی از جنگ صلیبی اش برای جلوگیری از خواسته های رپ كه رفتار بد را ترویج میدادند معرفی كرد.او از سازنده كفش reebok به دلیل شریك شدنش با50 centبرای تصدیقg-unit انتقاد كرد. اریلی دوباره بر ضد سازنده كفشreebokبه دلیل شریك شدنش با 50 cent برای تصدیق g-unit انتقاد كرد.اریلی دوباره بر ضد سازنده كفش بایكوت به راه انداخت با وجود این بایكوت فروش خیلی خوب باقی ماند وreebok همچنان به تصدیق محصولات 50 cent ادمه می دهد.هرچندیك تبلیغ تلوزیونی برای ری بوك نشان می داد كه 50 centدر بریت نیا نزول پیدا كرده.قبل از انتشار فیلم"پولدار شو یا در راهش بمیر"مجادله تبلیغاتی در كنار مدرسه كه تصویری از 50 نفر را كه در یك دست اسلحه دارند و در دست دیگر میكروفون بالا گرفت.اعتراض كنندگان تصاویر بزرگ را درلوس انجلس و فیلادلفیا مورد هدف قرار گرفتند.بسیاری از بیل بورد ها جمع اوری شدند.در اولین شب پرده برداری از فیلم پس از نمایش فیلم،شلتون فلاورز 30 ساله پس از جر و بحث با مردی دیگر در پنسیلوانیا مورد اصابت گلوله قرار میگیرد.در جواب تئاتر ملی از ترس بروز اشوب به نمایش فیلم در نیمه شب خاتمه داد.


 
Support Underground Rap Music :: uEmcee.com